Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
761 postów 7905 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Architektura monetarna - rozrywana na strzępy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Osobnicy o duszach pokrętnych” mogą święcić triumf! Jeszcze długo będą mogli bezkarnie doić nasza nieszczęsną ojczyznę.

 

     Dzisiaj 16 lutego odbyła się w Sejmie konferencja nt. „Architektura monetarna: od kreacji pieniądza dłużnego do emisji pieniądza suwerennego”. Pomimo, że przypisuję sobie zarówno załatwienie sali oraz tematyki spotkania, zbojkotowałem uczestnictwo w tej konferencji – jak to niektórzy określili. Dlaczego? - bo chciałem, aby tam mówiono na temat i po to prowadziłem 2 miesięczne boje o zawartość agendy. Pokazywanie się w konstelacji gwiazd z której każdy swoją pliszkę miała chwalić:

 • a to teorię kredytu społecznego Douglasa,

 • a to umizgi do pieniądza kruszcowego „kotwiczonego na zasobach naturalnych”,

 • a to waluty lokalne i banki komunalne,

 • a to bitcoiny i inne kryptowalutowe cudeńka

byłoby dla mnie stratą czasu, atłasu i nerwów.

     Szkoda. Mogły przecież powstać solidne podstawy do przeprowadzenia nas: od kreacji pieniądza dłużnego, do emisji pieniądza suwerennego, a tak to tylko strona społeczna zademonstrowała swoją słabość. „Osobnicy o duszach pokrętnych” mogą święcić triumf! Jeszcze długo będą mogli bezkarnie doić nasza nieszczęsną ojczyznę.

     Teraz myślę tak: jak długo uda się rzytkom rozszarpywać narodową debatę o architekturze monetarnej na strzępy? Tu gra idzie o jakieś 130 mld rocznie. Kombinuję, że jakiś drobny ochłap z tej kwoty idzie właśnie na sponsorowanie tych księżycowych pomysłów.

     Tymczasem sprawa jest prosta jeśli architekturę monetarną pieniądza fiducjarnego traktuje się w kategoriach systemu regulacji stabilizacyjno-nadążnej. Należy użyć ilościowej teorii pieniądza do wyznaczenia wielkości suwerennej emisji oraz teorii systemów do rozproszenia emisji czyli przeznaczenia jej na wsparcie inwestycji produkcyjnych, inwestycji infrastrukturalnych oraz wsparcie konsumpcji.

     To co jest do zrobienia jest proste jak kromka chleba. Trzeba jedynie i aż:

 • opracować formuły emisyjne oraz
 • reguły i kierunki rozproszenia emisji

dla wszystkich znanych zjawisk monetarnych jak: stan stabilny, deflacja, hiperinflacja, stagflacja. Tą drogą podąża cały międzynarodowy (antysystemowy) ruch Positive Money.

     Ktoś kiedyś powiedział ”...jeśli to o czym mówisz potrafisz przedstawić za pomocą liczby, to znaczy, że wiesz coś o tym. Inaczej twoja wiedza jest mętna i bałamutna”.

     Jak długo nasza narodowa debata o najważniejszej umowie społecznej, jakim jest sposób organizacji wymiany gospodarczej, będzie odbywał się w oparach wiedzy „mętnej i bałamutnej”. Tymczasem chodzi tu o formuły matematyczne i inne rozstrzygnięcia zapewniające im „niemożliwość złamania” - wszak tu o nasze pieniądze chodzi. Na setki pytań trzeba znaleźć właściwe recepty i z tym trafić pod strzechy.

     No cóż. Robimy kolejne podejście do tematu i tym razem nie wypuszczę kierownicy z ręki. Gdzieś jakąś „stodołę” na prowincji uda się wynająć za niewielkie pieniądze. Na razie drzwi do wszystkich naszych uczelni przed tym tematem są „szeroko zamknięte”.

ps. agenda wkrótce. Proponowany termin to maj.

KOMENTARZE

 • Panie Józefie
  Nie jestem ekonomistą ale tak na zdrowy, chłopski rozum to Państwo powinno mieć prawo wyemitować tyle pieniądza ile jest wartości dodanej z produkcji i usług. Ta wartość dodana to ludzka praca, która powinna być nagrodzona i redystrybuowana, żeby ludzi było stać na kupno wyprodukowanych towarów i usług.
  No i oczywiście żadnych "pożyczek" u światowej koczowniczej gangsterki!

  Pozdrawiam serdecznie!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:09:16
  No widzisz: proste jak budowa cepa. Jednak są to himalaje naukowe dla osobników z bizantyjskimi ozdobnikami przed imieniem i nazwiskiem.
  To co? - to spotykamy się na Kujawach?
 • Proszę nie tracić ducha
  Co poniektóre maski opadły i żaby się zorientowały, że siedzą we wrzątku; miejmy nadzieję, że będzie coraz więcej zainteresowanych konkretną alternatywą w kierunku zmiany dzisiejszej sytuacji finansowej Polski, bo jak by nie było, chodzi o przetrwanie.
  Dobrze,że ich Pan zbojkotował, nerwów nie ma co szarpać po próżnicy, bo zdrowie najważniejsze!
 • @Lotna 20:24:29
  To był ten STOP i strategii STEP-STPO-STEP.

  Pozdrawiam ciepło.
 • @nikander 20:13:50
  Na Kujawach? Przecież już nie raz Pana zapraszałem... Zresztą z wzajemnością :)

  Nie ma nic gorszego jak "ekonomista" szkolony w żydowskich szkołach na żydowskich doktrynach. Tym już obrzezali mózgi. Mi udało się tej indoktrynacji uniknąć.
 • @nikander 20:28:41
  Trudna walka z wirtualnymi liczbami.
  Agresorzy hołdują powiedzeniu, "po nas choćby potop", nie dbając o otaczający nas świat.

  Ktoś kiedyś powiedział ”...jeśli to o czym mówisz potrafisz przedstawić za pomocą liczby, to znaczy, że wiesz coś o tym. Inaczej twoja wiedza jest mętna i bałamutna”.
 • @Nikander
  Nigdy za pieniądzem kruszcowym nie byłem.. bo? sam już nie wiem..

  "umizgi do pieniądza kruszcowego „kotwiczonego na zasobach naturalnych”"

  Polska jest 6 na Świecie, a pierwsza w Europie w wydobyciu srebra..

  Naturalny "dodruk" poprzez wydobycie.. mamy przewagę geologiczną..
  Kumulowanie kruszca zmniejszy jego podaż, przez co wzrosną ceny..

  Libia chciała złotego denara.. Kadaffi był wizjonerem, przekonuje mnie to..

  Moim zdaniem pieniądz kruszcowy oparty na srebrze jest opcją godną uwagi..  Swoją drogą po nowych pomysłach rządu, że pracownik ma inwestować w firmę (dla swej hipotetycznej emerytury) to miałem Pana przed oczyma i pierwsze co to pomyślałem, że to Pański lobbing w wypaczonej postaci wchodzi w życie..
 • @wk..ny 22:27:01
  Można dodrukować poprzez wydobycie, tylko najpierw trzeba zbudować kopalnię i wysłać tam ludzi, wydobyć to na wierzch i przerobić. Po zapłaceniu nic nie zostanie!!! Pieniądz "wyczarowywany z powietrza" to genialny wynalazek, tylko trzeba się nim umieć posługiwać. Wymaga trochę wysiłku intelektualnego i dziwne, że w tym 38 milionowym narodzie brakuje tych, którzy chcieliby go podjąć.

  No tak. Do bicia waluty zawsze zatrudnialiśmy rzytków, bo "się na tym znali".
 • @Autor
  Popieram Pana bojkot, bo wiem, kto w którą stronę ciągnie.
  Tylko teoretyczne i konkretne rozwiązania oparte o ilościową teorię pieniądza mają sens.
  Rezerwuję sobie miejsce w stodole.
  Pozdrawiam gorąco!
 • Teoria pieniądza i hydraulika.
  Gospodarka to złożony ale opisywalny układ połączeń hydraulicznych pieniądza (czyli przepływów).

  Gospodarka wymaga nawilżenia pieniądzem wszystkich obszarów...
  Jak za sucho mamy zatory finansowe, za mokro mamy inflację.

  Gospodarka nie jest zamknięta czyli ma przepływy zewnętrzne (na zewnątrz to import i wyprowadzanie zysków przez koncerny) do wewnątrz to eksport produktów.

  Dodatkowo pieniądze parują (niszczą się banknoty, monety..) i trzeba dolewać ich do gospodarki z tego tytułu.

  Tu trzeba dobrego hydraulika który opanuje przepływy i zatka przecieki tam gdzie pieniądze wypływają z gospodarki ze szkodą dla Polski a odetka tam gdzie brak pieniędzy dusi gospodarkę..(susza).

  Ten "hydraulik" powinien sterować przepływem pieniędzy tak by zasilały najefektywniejsze dziedziny gospodarki (dajce najlepsze plony) a zablokować dopływ pieniędzy do obszarów nieefektywnych które nie produkują wartości dodanej (nie rodzą plonów)...

  Tymi zagadnieniami ludzkość w ramach doskonalenia rolnictwa się zajmuje już od zarania dziejów (systemy nawadniania regulujące wilgotność pól i poprawiające plony czyli wartość dodaną rolnictwa).

  Pieniądz w gospodarce pełni taką samą rolę jak woda w rolnictwie..
  Ta analogia jest niezwykle głęboka...
  Tu trzeba wyłącznie dobrego hydraulika oraz dobrych systemów monitorowania przepływu wody (pieniędzy)

  Może Kobuszewski by się nadał "Jasiu powiedz panu gdzie mnie pan może naskoczyć.." Nadał by się ...
 • @Oscar 14:38:00
  Kontynuując analogię..
  w PRLu starano się nawadniać gospodarkę zbyt obficie...pieniądze w systemie były ale plony były umiarkowane...nawodnienie pieniędzmi tkanki społecznej było zbyt duże w stosunku do produkcji dóbr...

  W najjaśniejsze zalano dobrami obcego pochodzenia (import) rynek, zatrzymano produkcję własną (zatrzymano plonowanie własnej gospodarki) i wysuszono z pieniędzy tkankę społeczną.
  Gospodarka zaczęła umierać z braku wody (pieniędzy) to słynne zatory Balcerowicza.

  PIS troszkę nawodnił gospodarkę (np poprzez 500+) pozatykał niektóre nielegalne wypływy pieniędzy z gospodarki (Paliwa, karuzele VAT,...)
  i od razu gospodarka nabrała życia.

  To takie proste... zatkać rury tam gdzie kradną, "optymalizują zyski, wywożą "cysternami" pieniądze poza obieg polskiej gospodarki... ... a nawodnić tam gdzie produkują potrzebne gospodarce dobra ...gdzie produkują na eksport (przypływ pieniędzy i miejsc pracy) .. a przyblokować import (ucieczka pieniędzy i miejsc pracy)....

  To takie proste...
  "Jasiu powiedz panu "ministrowi" gdzie może mnie naskoczyć..."
 • niss dał plamę
  Miał Pan rację, że będzie kompromitacja w sejmie.
  16.02, w sejmie niss dał wielką plamę w wykładzie pana W.D. Właśnie to teraz oglądam. Zmieniono treść pierwotnie wydanego Ekonomicznego Aktu Konstytucyjnego, w drugim punkcie, mówiącego o wielkości emisji pieniądza.
  Najpierw w październikowym wydaniu Aktu Konstytucyjnego było, że emisja oparta jest na potencjale i wzroście gospodarczym.
  A teraz dołożono jeszcze, że; w tym również oparta ma być na wycenionym majątku narodowym i zasobach naturalnych.
  Jest to kompletna bzdura! Goście w niss nie mają pojęcia czym jest opieranie emisji o parytet gospodarczy.
  Ludzie trzymajcie mnie! Co za nieuctwo, na takim szczeblu!
  Pieniądz obiegowy nigdy w ilościowej teorii pieniądza nie jest opierany o majątek narodowy. Środki trwałe (majątek narodowy), nie stanowią towaru rynkowego z zasady, ale jedynie wtedy, gdy podlegają decyzji o wytypowaniu na sprzedaż. To są momenty sporadyczne. Wtedy to wówczas pieniądz obiegowy pobocznie obsługuje taki handel na majątku.
  Emitowany pieniądz ma być opierany na towarach obrotowych. Czyli masie towarowej od surowca po produkt rynkowy, plus zapewnienie płynności na operacyjnym koncie firmy.

  Oczywiście pomijam permanentny hazard na majątku akcyjnym firm. Można to jedynie uważać za zabawę hazardową na papierkach "zdeponowanych na giełdzie akcjach". Ale to jest tylko fikcyjny handel na majątku. Ludzie grają na giełdzie a firma giełdowa robi swoje. Wpływ gry giełdowej jest minimalny na działalność firmy.

  Co do złóż to owszem jest to towar obrotowy, ale jego wycena jako surowca jest żadna lub jakaś, gdy surowiec do kogoś należy. Natomiast możliwe jest uwłaszczenie złóż na naród i zapis uwłaszczeniowy o proporcji w dzieleniu się zasobami z firmą wydobywczą, na zasadzie dzielenia się zyskiem takiej firmy, podczas procesu wydobywczego.
 • @Mufinek Sposypkom 16:20:02
  Przyjęcie wymiaru pieniężnego względem majątku narodowego na głęboki sens.
  To wstęp do oddania majątku narodowego za długi.
  A długi solidaruchy na żądania globalnej lichwy zrobiły gigantyczne.

  Teraz lichwa chce zapisów pozwalających na zamianę "pieniędzy" na realne wartości w postaci dóbr narodowych w tym ziemi czyli terytorium.

  Na wszystko co robią władze solidaruchowe trzeba patrzeć pod kątem zdrady narodowej.. wszędzie trzeba szukać drugiego dna.
 • @Oscar 17:42:31
  Czuć wstawiany wałek.
  Np lansowany w wykładzie pieniądz równoległy emitowany przez gminę ma być opierany o majątek gminy. Kolejna głupota! No ale takie wymagania mają współczesne dopuszczone przez bankowców normy pieniądza równoległego, by im nie popsuć walącej się konstrukcji.
  K.L. w wykładzie mówi półgębkiem o możliwej załamce systemu, że niby potem winstalowana równoległa waluta, pozwoli utrzymać handel w trakcie załamki, bo gminy (lub nawet NBP, o czym wspomniał W.D., że NBP równoległą walutę też emituje. pkt 5. Ekon. Aktu Konst.) będą emitować równoległą walutę cyfrową.
  No ale to jest masakra! Scalą wszystkie równoległe waluty w jedną z poziomu NBP, a potem kolejna integracja w jeden pieniądz cyfrowego pieniądza, opartego na majątku, zamiast opartego na towarach obrotowych.
 • @Mufinek Sposypkom 18:49:18
  Gminy będą się zadłużać bez opamiętania bo to nie urzędnicy będą spłacać długi. A potem przyjdzie "żydowski" komornik i "zajmie gminę" za długi u żyda.

  To całkiem wyraźna intencja...
  Wprost sprzedawać już trudno ... ludzie drą mordy...
  ale zadłużyć i skonfiskować za długi "zgodnie z prawem" to jeszcze się uda.

  Tu PIS się demaskuje jako żydowska agentura.
 • @Mufinek Sposypkom 18:49:18
  http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=20DC7219F3F1AB13C1258236002CD7E5

  Istotnie. W.D to katastrofa

  słucham dalej.
 • @Oscar 19:17:12
  Przecież można zrobić Ekonomiczny Akt na jeden punkt kartki A5, polegający na minimalizowaniu depozytów bankowych do niezbędnego minimum, przez pobieranie znaków pieniężnych z bankomatów, niekoniecznie w jednej chwili. Taka społeczna akcja solidarnościowa, by każdy kto może pozrywał depozyty według uznania i zmniejszył stan kont na a'vista. System regulacyjny na otwartym rynku międzybankowym, automatycznie będzie emitował wtedy pieniądze fizyczne, chroniąc się przed załamką i zmniejszy się w obiegu ilość pieniądza kredytowego na korzyść pieniądza gotówkowego. System napełni się większą ilością pieniądza zalegającego w obiegu w sposób trwały. To prosta reforma w Ekonomicznym Akcie Społecznym, nie wymagająca pomocy posłów i ministrów. Żaden z zaproszonych ministrów nie przybył na konferencję, tylko był jeden poseł, oprócz posła prowadzącego.
 • @nikander 19:53:42
  K.L. Też katastrofa.
  W okolicy godź 14:02, młody człowiek, pytał pana K.L. o szczegóły emisyjne waluty równoległej. No bo jest generalnie w tych walutach emisja zerowa. Tzw suma kontrolna emisji równa zero. Szczegóły omawiam na moim wpisie:
  http://mufineksposypkom.neon24.pl/post/137726,pieniadz-ujemny-czesc-3
  Są też wersje pieniądza równoległego, gdzie emisja zerowa wspierana jest emisją dodatnią opartą o majątek gminy, o czym mówił na tej konferencji pan W.D., przy omawianiu 4-go pkt. Ekon. Aktu., oraz najnowsze modele, o emisji opartej o depozyt bankowy w pieniądzu PLN., jak np gminna waluta Otwocka.
  No i pan K.L. odpowiada, że waluta lokalna opierana jest na lokalnym podatku, bez wytłumaczenia jaki to jest mechanizm opierania na płaconym lokalnym podatku. Po czym ten pan nie dopytał pana K.L. o szczegóły. Cóż to za tłumaczenie bez wyjaśnienia. Po prostu zignorowanie zapytania.
 • @Mufinek Sposypkom 20:44:04
  Słucham dalej: totalna katastrofa!
 • Jaki człowiek taka ekonomia sowiecki człowiek ekonomia socjalizmu itd..
  Po pierwsze ekonomia jest nauką społeczną więc w różnych warunkach społecznych różne zmienne zachowują się niestabilnie.
  Po drugie ekonomia polityczna nie jest wymysłem komunizmu bo realia są takie, że ekonomia jest i będzie na wskroś polityczna.
  Po trzecie system ekonomiczny, a w nim system finansowy jako jej element nie jest rozwiązaniem ale tylko narzędziem, które może funkcjonować w określonych warunkach.
  Po czwarte jedyne spójne i stabilne społecznie zabezpieczone podstawami naukowymi warunki zapewnia chrześcijańska nauka kościoła katolickiego. Nie jakieś tam chrześcijaństwo, pogaństwo czy new-age. Tylko w tych warunkach rzeczywiście może powstać spójna ekonomia inna od światowej.
  Po piąte system ekonomiczny izolowany z założenia samowystarczalny lokalny /np.Polska/ nie ma żadnej racji bytu w systemie światowym i musi być zniszczony jako wadliwy.
  Po szóste wszystkie wzory ekonomiczne odpowiadające na postawiony w artykule problem wskazują na podstawową ułomność związaną z elastycznością wielu zmiennych co wyraźnie odbija się na problemie dystrybucji i obiegu pieniądza. W tym przypadku wydaje się , że zmiana jednej dowolnej wartości / np. pieniądza / wpływa na wszystkie inne, ale tak nie jest bo siła oddziaływania jest różna, a czasem zerowa /pomocny system jednoczesnych równań/.
  Po siódme tzw. piewcy bożyszcza jakim jest ekonomia , finanse i pieniądz pomijają fakt powszechnie funkcjonującej ekonomii kradzieży , ekonomii wymuszenia i ekonomii wyłudzenia, a szczególnie ekonomii destrukcji ( np. globalny korporacjonizm ale i wyrazisty lokalny liberalizm polski tzw. proces prywatyzacji).Powtarzam istnieje EKONOMIA ZŁEJ WOLI nie ma tu mowy o jakimś domniemanych podziemnych mafiach czy gangach, tu chodzi o rozwiązania faktycznie istniejące na całym świecie jako prawo.

  Prawda nas wyzwoli … bezcenna perła
 • Wykład z zakresu dywersji ideologicznej /wojny informacyjnej i sposoby jej przeciwdziałania
  poprzez publiczną demaskację form i metod tej dywersji /wojny, zgodnie z moim manifestem do Nrodu Polskiego :
  https://opolczykpl.wordpress.com/2015/01/22/manifest-odezwa-dysydenta-komandosa-michala-jarzynskiego-do-polakow/

  Kultura , w tym publicystyka , ale także muza jest narzędziem do prowadzenia ukrytej dywersji ideologicznej /wojny informacyjnej z przeciwnikiem . W swoim czasie zdemaskowałem Ryszarda Oparę , któremu zarzuciłem sianie defetyzmu wśród Polaków dla ich wewnętrznego złamania i uczynienia ich uległymi niewolnikami wobec okupacyjnego reżimu w Polsce , agenturalnego wobec CIA/Mossad. . /Przeczytaj mój komentarz po tym artykułem Andrzeja Opary na NEon24
  http://ryszard.opara.neon24.pl/post/142180,historia-polski-epitafium/

  Kształtowanie nastrojów wśród przeciwników /tak...tak : Polska dla naszego "sojusznika" USA jest , de facto , wrogiem, lecz ogłupiani przez rządzących w Polsce i polskojęzyczne media ludzie tego nie kumają , albo bardzo słabo , to czują./ jest jedną z form prowadzenia dywersji ideologicznej /wojny informacyjnej z przeciwnikiem. Dla znawcy zagadnienia dywersji ideologicznej / za którego się uważam / po obserwacji ruchów przeciwnika poprzez swoją agenturę wpływu umieszczoną częstokroć na obszarze wroga , widać jak na dłoni bieżące kierunki /trendy i metody stosowanych wobec Polski i Polaków działań, z których wynika ,że naszym wrogom zewnętrznym /USA i Izrael/ obecnie zależy na zrobieniu z Polaków bezideowej masy , w pełni uległej wobec ich agenturalnych rządów w Polsce i im ślepo podporządkowanej i ślepo wierzącej , co dokonuje się w Polsce poprzez działanie dywersyjnego wobec Polski i Polaków radia Maryja.

  Dzisiaj w radio usłyszałem skądinąd piękną piosenkę Patrycji Markowskiej pt. „Prostych kilka prawd” /mój komentarz pod filmem/
  .https://www.youtube.com/watch?v=ny49g6VHG4c
  ,
  która jest żywym przykładem takiego dywersyjnego /informacyjnego/manipulacyjnego oddziaływania na świadomość i podświadomość Polaków w kierunku ich wewnętrznego , duchowego rozbrojenia , by byli ulegli i by się nie przeciwstawiali, mówiąc słowami tej piosenki : nie szli pod wiatr. W swoim czasie pamiętam , iż ojciec tej piosenkarki Grzegorz Markowski w swojej piosence pt. „Chciałbym być sobą” podburzał Polaków , by szli za Solidarnością przeciw ówczesnej władzy. Wiedząc dzisiaj już z całkowitą pewnością ,iż Solidarność był, skutecznie zrealizowanym projektem CIA, do bandyckiego przejęcia Polski przez międzynarodową lichwę i docelowo wykorzystania Polski i Polaków przeciwko Rosji i Rosjanom, widzimy jak chytrze i podstępnie prowadzona jest dywersja ideologiczna/wojna informacyjna Zachodu z Nami Słowianami ,w tym z Rosją. Oni chcą nas wykorzystać jako „mięso armatnie” przeciwko Rosji . W jakimś zakresie , to już im , lecz nie do końca , udało się zrobić z Ukraińcami. Polacy w ich planach są następni , by ich rzucić przeciwko Rosji, do czego nie wolno dopuścić.

  Tak więc widzimy jak ojciec i córka , pracując dla show biznesu, który jest narzędziem międzynarodowej lichwy ,służą złej sprawie. Oni się wzajemnie wspierają , by zdobyć serca i popularność wśród Polaków., by poprzez nich/ swoich wykonawców/ móc kształtować zachowania i postawy Polaków w kierunku dla nich dogodnym , właśnie poprzez muzę, która jest dla nich jedynie narzędziem dywersyjnego /informacyjnego oddziaływania. Tutaj w tym filmie /mój komentarz pod tym filmem/ jak na dłoni widać jak piosenkarz Slawomir , któremu ostatnio zarzuciłem , iż szerzy wśród Polaków głupotę i i czyni z nich bezideową masę:
  .https://www.youtube.com/watch?v=n2hJA78YuWw

  rozprowadza /lansuje Patrycję Markowską, która w tym nagraniu /nie studyjnym , z nie obrobionym elektronicznie głosem / ma wyraźne problemy ze swoim głosem. Oto ten film /mój komentarz pod tym filmem/:
  .https://www.youtube.com/watch?v=3REG0iA1cfk&t=1s
 • @wk..ny 22:27:01
  Proszę Pana, ja to przy okazji którejś dyskusji nawet liczyłem.
  Wystarczy oprzeć (zabezpieczyć) emisję pieniądza o KGHM wydobywający srebro, złoto, platynę i miedź.
  Chodzi o to, by pieniądz zabezpieczyć, to jest nie tworzyć go z powietrza.
  I wyszło, że wystarczy tego srebra i złota z KGHM na całą polską emisję.
  Szkoda, bardzo szkoda, że gospodarz poświęca taką energię na, moim zdaniem, niewydarzone pomysły polegające na wejściu z deszczu pod rynnę.
  Chociaż ten deszcz ostatnio to się też tropikalna ulewa robi.

  Oczywiście taki pieniądz natychmiast zacznie rosnąć pognębiając pieniądz fiducjarny.
  A żeby nie było szybkiej wymiany, można zabezpieczyć wartość pieniądza kruszcem (jakimś trwałym dobrem) w części, np. 1/4, 1/2 lub 1/10.
  Gdyby był zabezpieczony w 100%, to i tak zaraz urośnie tak, że będzie w części zabezpieczony.

  Ale gospodarzowi chodzi moim zdaniem o to, KTO będzie emitował i KTO będzie na tym korzystał, a nie, żeby rozwiązanie było dobre i sprawiedliwe.
  A czytając projekta gospodarza, to korzystać będzie biurokracja i przyjaciele króliczka przy korytku emisyjnym.
  Ja nie wiem, czy gospodarz zdaje sobie z tego sprawę, ale dokładnie tak to jest pomyślane.
 • @AlexSailor 16:07:57
  A jeśli by tego złota brakło, to wypowiemy wojnę Burom w Transwalu i założymy tam obozy koncentracyjne jak udało się to zrobić angielskiemu generałowi Horatio Kitchenerowi.
  Ech te sentymenty do pieniądza kruszcowego...
 • @AlexSailor 16:07:57
  Proponuję Alex Sailor samonaukę z myśleniem.
  Na początek mała lekcja futurystyczna.
  Goszczą przybysze obcy w wyprowadzonym na prostą państwie polskim z pieniądzem osiągniętym z KGHM. Monetki ze złota i srebra.
  Przybysze są wilkami ubranymi w ubrania maskujące, ich wilczy charakter.
  W swojej furgonetce mają poukrywane duże ilości złota przywiezionego skąd inąd. Tworzą mafię i na miejscu podrabiają tłoczniki robiąc monety z dowiezionego złota.
  Wykupują monetami najcenniejsze towary użytkowe i uruchamiają mafię, by te towary w procesach zakupu za złoto, opuszczały Polskę. Polska wyprowadzona na prostą pozostaje bez dóbr, bo wypływać będą na zewnątrz jak z dziurawego worka. Grozi wtedy tez Polsce wykupienie praw własności za złoty pieniądz dowieziony z zewnątrz.

  Pieniądz suwerenny to taki, który nikt nie może osiągnąć na świecie poza suwerennym emitentem w państwie. Złoto się do tego nie nadaje bo każdy z zewnątrz może je zdobyć. A obecnie jest ono celowo chwycone w ręce bankierów, bo wiedza o ilościowej teorii pieniądza w 19 wieku nawet nie mieściła się w głowach ówczesnych bankierów, kiedy jak pisali w PMS pojmali złoto by pozbawić zdrowego pieniądza towarowego. Wtedy oni myśleli podobnie jak Ty Alex. Nie wszyscy z tamtych kręgów mieli rozum, by pojąć ilościową teorię pieniądza.
  Dzisiaj też nie wszyscy bankierzy wiedzą, że można mierzyć chwilową wartość rynku towarowego i produkcję w toku, bo mamy terminale płatnicze. To tylko inżynierskie rozumy takie problemy potrafią rozwiązywać. W ekonomii wykształciuchów z innowacyjnym podejściem brakuje. Są trzymani za mordę przez zaprzedane elity profesorskie i nauczani starych głupot.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031