Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
761 postów 7905 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

UWAGA - fiskalny pakiet luzowania ilościowego nadchodzi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Krakałem, krakałem, wykrakałem.

     Jak donosi czołowy hagadzista dobrej zmiany poseł Zbigniew Kuźmiuk: https://www.salon24.pl/u/zbigniewkuzmiuk/944421,czerwinska-nie-podaje-sie-do-dymisji-i-uznaje-pakiet-kaczynskiego-za Minister Czerwińska czuje się dobrze a na dodatek uznała „piątkę Kaczyńskiego” za, cytuję:

...Co więcej uznała tzw. piątkę Kaczyńskiego za fiskalny pakiet luzowania ilościowego (do tej pory takim terminem określano politykę luzowania ilościowego realizowane przez banki centralne- np. EBC, czy Amerykańską Rezerwę Federalną)...”

     Wielu ekonomistów skrobie się po głowie, bo jeszcze nigdy nie słyszeli o czymś takim jak „fiskalny pakiet luzowania ilościowego”. Chyba zatem mamy za sobą te rozmowy z Panią Minister, o których wspominałem w notce: http://nikander.neon24.pl/post/148172,pora-wyjsc-z-czworakow

Stało się - zaczynamy rozcieńczać złotówkę.

Czy musisz, Drogi Czytelniku, czy nie musisz się tym martwić. Jeśli swoje aktywa masz ulokowane w konkretne dobra i w okolicach zera na koncie bankowym lub akcjach – możesz spać spokojnie. Będziesz trochę więcej płacił w sklepie, ale nie odczujesz tego, tak jak nie odczuwasz wszystkiego co jest „powolnym gotowaniem żaby”.

     Banki zacierają ręce, bo inflacja zawsze i w sposób nieubłagalny rodzi nowe potrzeby pożyczkowe.

     Jednak pamiętaj: istnieje bezinflacyjny sposób poprawy bytu rodaków emisją pieniądza suwerennego. „Polska Doktryna Gospodarcza w pigułce” to tylko 13 minut wyjęte z życiorysu.

https://youtu.be/pBQdTpaRcqg

Że co, że trudne, że zagmatwane... Rolnik jakoś przywykł do ewidencji gruntów, dlaczego Ty nie mógłbyś przywyknąć do ewidencji swojego majątku produkcyjnego w Banku Gospodarstwa Krajowego?!    

Może hagada wyjaśni Wam co to takiego „fiskalny pakiet luzowania ilościowego”. Jednak – jak znam życie – strach się bać. Przeżyliśmy to za sprawą Wałęsy i jego metod szukania pieniędzy, które rząd miał tylko gdzieś ukrył.

ps.

Jak mówił klasyk "rząd nawet najbardziej nieudolny nie upadnie jeśli mu się w tym trochę nie pomoże".  Nauczyciele, liczę na Was tylko zróbcie to z głową. Wasz dobrobyt tkwi w efektach wtórnych nowej architektury monetarnej.

KOMENTARZE

 • Autor
  "Wielu ekonomistów skrobie się po głowie, bo jeszcze nigdy nie słyszeli o czymś takim jak „fiskalny pakiet luzowania ilościowego”."

  Może i my się poskrobmy.
  Na pierwszy rzut oka to widać iż rząd chce obniżyć podatki, a samemu swoje potrzeby zaspokajać przez wyprzedaż resztek własności majątku narodowego i prawdopodobnie wprowadzenia bandyckiego w naszych warunkach podatku katastralnego, a więc i zniesienia własności prywatnej zwykłych obywateli.
  Pieniędzy przybędzie ale natychmiast zostaną wydrenowane za granicę i cykl się będzie powtarzał, a inflacja będzie rosła i rosła.
  W pierwszym okresie odbędzie pewnie i kosztem dalszego zadłużania Skarbu Państwa na rzecz Narodu Właścicielskiego Państwa Polskiego, a więc i zaprzedania go w niewolę połączoną z jego jeszcze pogłębianą depopulacją dla zrobienia miejsca pod rządy tych co wezmą na siebie spłatę długów - w praktyce to tych co je umorzą.
  Banksteria rządzi zza fotela, a miała by rządzić już samodzielnie.
 • emisją pieniądza suwerennego, możesz to wyjaśnić?
  Jest taki dowcip. Jeden ekonomista mówi do drugiego: powiedz mi na czym polega ta nowa doktryna gospodarcza? A to proste- odpowiada zapytany. Mogę ci to wyjaśnić!... Wyjaśnić to i ja potrafię.
 • @władek 12:09:44
  Jednak na temat pieniądza suwerennego coś wiedzieć warto. Polecam to: https://www.bankier.pl/forum/temat_pieniadz-suwerenny,28434189.html a dla ambitnych to:
  https://www.youtube.com/watch?v=v5DV93b-yLE&t=306s
  i to:
  https://www.youtube.com/watch?v=GBsKgvHY_cA&t=1541s
  Wszystko w sferze projektów.
 • @miarka 12:01:59
  Obawiam się że ten "fiskalny pakiet poluzowania ilościowego" to typowy bonmot, pusty w treści ale mający wprawić czytającego w osłupienie. Dla mnie sprawa staje się jasna: idziemy w kierunku niebezpiecznego dodruku pieniądza.
 • @nikander 13:08:54
  "idziemy w kierunku niebezpiecznego dodruku pieniądza"

  Na pewno idziemy (choć to jeszcze może oznaczać iż dalej przez banki), ale i na pewno najpierw będzie ich rozpraszanie na drodze oferty pakietu ulg podatkowych.
  Pytanie więc dalej - czy będą to ulgi dla konsumentów, czy dla producentów, i których (a słowo "pakiet" sugeruje już ich określoną odgórnie, a więc ideologicznie grupę co do zakresu).

  W praktyce to może być i oferta dalszego zwalniania z podatków bytów antypolskich, korporacyjnych, czyli dużo szumu, a nic nowego.
 • Dla wyjaśnienia wg. Wikipedii
  Poluzowanie polityki pieniężnej, luzowanie ilościowe (ang. quantitative easing, QE) – zwiększenie podaży pieniądza w obiegu.

  Standardowy instrument służący do regulacji podaży pieniądza to stopa procentowa banków centralnych. Jeśli stopa ta znajduje się już w pobliżu zera, i nie wystarcza to do osiągnięcia pożądanych efektów makroekonomicznych (w szczególności, gdy trwa recesja gospodarcza i występuje pułapka płynności), bank centralny może, według ekonomii głównego nurtu, zwiększyć podaż pieniądza poprzez niekonwencjonalne bodźce podażowe, takie jak zakupy różnego rodzaju obligacji (np. obligacje skarbowe) na rynku. Bank centralny może skupiać takie działania w obszarach rynku, które są ogniskiem kryzysu. Zakup instrumentów dłużnych sprawia, że prywatne podmioty które utraciły doraźną płynność gotówkową, mogą przetrwać recesję. Uzyskane rozluźnienie rozprzestrzenia się w obrębie gospodarki i w założeniu prowadzi do obniżenia rynkowych stóp procentowych, przełamania recesji i spłacenia zakupionych obligacji. Luzowanie ilościowe nie zwiększa majątku banków komercyjnych, a jedynie zmienia w nim udział aktywów płynnych. Polityka polegająca na arbitralnym zwiększeniu emisji i rozdawaniu pieniędzy to inne, teoretyczne rozwiązane, zaproponowane przez Miltona Friedmana pod nazwą helicopter money (z ang. „zrzucanie pieniędzy z helikopterów”). Inna popularna nazwa to "drukowanie pieniędzy".[1] Inne rozwiązania jakie się rozważa, to np. ujemne referencyjne stopy procentowe[2][3][4].
 • @nikander 16:38:39
  A więc "fiskalny pakiet poluzowania ilościowego" można by rozumieć jako wykupowanie przez państwo zobowiązań podatkowych firm (obligacji firm). - Zobowiązań że odkupią swoje obligacje kiedy już odzyskają płynność i zaczną sprawnie funkcjonować.
  A jak nie zaczną?
  To ma być ta rewolucja w ekonomii?
 • @miarka 17:16:26
  Panie Janie.
  Coś się dzieje ale tak do końca nie wiadomo co. Sądzę, że w najbliższych dnia się to wyjaśni. Poseł Majka obiecał zapytanie poselskie w tej sprawie.
 • @miarka 17:16:26
  Proszę zauważyć co tu grozi:
  Firmy wystawiają papiery na swoje długi wobec państwa. Państwo na to konto zadłuża się za granicą i funkcjonuje. Jednak nie ma motywacji do rozwiązywania problemu głównego gospodarki - drenażu pieniędzy za granicę. Za jakiś czas znowu operację by trzeba powtarzać a długi firm by rosły. Długi wysoko oprocentowane, bo i państwo pożyczając za granicą płaciło by wysokie odsetki z powodu ryzyka.
  Szybko więc okazało by się że firmy już muszą zbankrutować, a przejęli by je ci co by tych pieniędzy pożyczali.
 • @miarka 17:39:56
  // Proszę zauważyć co tu grozi: //

  MYŚLĘ, ŻE TO MA ZWIĄZEK Z RATINGAMI / PIKUJĄ W DÓŁ

  - To zachęca i ułatwia zadłużanie, ... a zadłużanie się jest "b.o.m.b.ą z.e.g.a.r.o.w.ą". / W momencie gdy ratingi "skaczą" skończy się "tanie pożyczanie" i pożyczkodawcy przejmą "resztę Polski".

  - CIEKAW JESTEM CZY Z LASAMI PAŃSTWOWYMI WŁĄCZNIE?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031