Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
761 postów 7905 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Polska krajem klasy średniej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ilościowe ujęcie uwłaszczenie na suwerennym pieniądzu i majątku produkcyjnym

       Celem niniejszego opracowania jest pomoc w zrozumieniu najważniejszych aspektów uwłaszczenia Polaków na suwerennym pieniądzu i własności produkcyjnej.

Najkrócej rzecz ujmując:

Uwłaszczenie na suwerennym pieniądzu oznacza zmianę architektu­ry monetarnej tak, aby wszyscy obywatele odnosili korzyści z senioratu czyli „bicia własnej monety”. Oczywiście w czasach współczesnych nie korzysta­my już z pieniądza kruszcowego a pieniądza statutowego (fiducjarnego) i do tej nowej sytuacji powinniśmy dostosować zarówno strategię kotwiczenia wa­luty jak i instrumenty polityki pieniężnej.

Uwłaszczenie na własności produkcyjnej oznacza prawo wszystkich zatrudnionych w gospodarce do dywidendy nie tylko z racji zaangażowanego kapitału, ale także z tytułu świadczenia pracy. Tę dywidendę proszę trakto­wać jak wypłacenie w jednym terminie tego czego nie płacono im w kolej­nych miesiącach - a co im się słusznie należało. To rozwiązanie jedynie dosto­sowuje system wypłat do konieczności stosowania roku obrachunkowego w rozrachunkach z budżetem.

Cały wysiłek intelektualny powinniśmy skupić na rozwiązaniu dwóch zagadnień:

 • jak policzyć ilość pieniędzy w obiegu, aby nie było go ani za dużo ani za mało. Niedopasowanie rodzi niepożądane dla gospodarki zjawiska: niedobór pieniędzy to dławienie gospodarki ze wszystkimi tego nega­tywnymi skutka­mi, nadmiar pieniądza rodzi inflację – cichego złodzieja naszych oszczędności.

 • co zrobić aby pieniądze z emisji przyrostowej trafiały do realnej go­spodarki podnosząc jest parytet monetarny a nie do instytucji finanso­wych nakręcają­cych zgubną dla gospodarki finansową ruletkę.

      Jak mawiał Albert Einstein: „Jeżeli to - o czym mówisz - potrafisz przedstawić przy pomocy liczby, to wiesz coś o tym. Inaczej twoja mowa jest mętna i pokrętna.” Dlatego przedstawiony arkusz kalkulacyjny prezentujący ilościowe ujęcie zjawisk monetarnych pomoże także w zrozumieniu:

 • strategii kotwiczenia waluty na parytecie gospodarczym i celu inflacyjnym

 • podstawowych instrumentów polityki pieniężnej w nowej architekturze monetarnej takich jak:

  • formuły emisji przyrostowej pieniądza suwerennego w oparciu o ilościową teorię pieniądza

  • reguły operacji dostrajających stosowanych w celu stabilizacji wartości waluty i stymulowania wzrostu gospodarczego.

 • istoty partycypacji ekonomicznej pracowników w firmach o partner­skim modelu stosunków przemysłowych

oraz tego co jest najważniejsze:

 • nierozerwalnego związku nowej architektury monetarnej z partner­skim modelem stosunków przemysłowych. Zrozumiecie dlaczego te dwa rozwiązania należy wprowadzić jednocześnie.

Czytaj więcej: tutaj…

ps. we wtorek 25 lutego będziemy znali więcej szczegółów organizacyjnych naszego sejmiku planowanego na maj: http://koreus.vot.pl/sejmiks/1 Sejmik jest organizowany we współpracy z krakowskim środowiskiem akademickim.

 

KOMENTARZE

 • Pozdrawiam
  podziwiam dotkniętych jakąś ideą na stałe,

  a tak przy okazji, czemu z tym zdjęciem coś nie wyszło?
 • @interesariusz z PL 09:17:46
  To zdjęcie to zrzut ekranu. Od formatu .png po zmniejszeniu nie można wymagać zbyt wiele. Arkusz można sobie ściągnąć i pobawić się nim. Jest pod podanym linkiem.
 • @
  „Uwłaszczenie na suwerennym pieniądzu oznacza zmianę architektu­ry monetarnej tak, aby wszyscy obywatele odnosili korzyści z senioratu czyli „bicia własnej monety”.

  Ciekawe, jakiż to słaby na umyśle obywatel, stawia jedynkę pod takim postulatem?
 • @Lotna 10:37:46
  Witam

  Osobników wyznania kupieckiego na tym portalu nie brakuje. Jednego przegnaliśmy i Wojtas już rozpoczął skowyt. Jak mówią u nas na wsi "ta i nie dziwota".

  Pozdrawiam
 • "Polska krajem klasy średniej"
  i za to daje +5 bo to jest dobry opis modelu docelowego struktury społecznej Kraju.
  Klasa średnia powinna być klasa dominującą liczbowo...
  Klasa wyższa to najwybitniejsi przedstawiciele Narodu (nauka, polityka, technika, sztuka, sport)
  Klasa niższa to margines nieudaczników społecznych, odszczepieńców, dziwaków... wspierany przez państwo (podstawowy socjal) ze względów humanitarnych.

  Klasa średnia to fundament Państwa dobrobytu.
  I żadnych nadzwyczajnych kast.

  A klasa wyższa to klasa ludzi wybitnych o osiągnięciach uznanych przez Naród Polski..żadne tam samozwańcze celebryty.. albo namaszczane politycznie dzieci politycznych celebrytów).
  Klasa wyższa nie jest dziedziczona .. liczą się wyłącznie osiągnięcia osobiste a nie zasługi taty, wuja..czy szwagra.

  Każdy Polak przechodzi od klasy niższej (dziecko, uczeń) poprzez klasę średnią (pracownik, działacz..artysta, sporowiec) aż do klasy wyższej jeżeli ma wybitne osiągnięcia.
  Jak się nie uczy to ląduje na poziomie niskim klasy średniej (robotnik)
  jak się uczy robi studia to ląduje na poziomie wyższym klasy średniej.
  Klasa średnia to powinno być 80% Narodu
  Reszta to albo klasa wyższa albo śmieciowa.
 • @Oscar 10:43:45
  "...Klasa średnia to powinno być 80% Narodu ..."

  tak trzymać.

  Pozdrawiam
 • Tu jest opisany gigantyczny problem Polskiej kolonii
  Wyprowadzanie z Polski zysków i legalne nie płacenie podatków w Polsce.

  https://wolnemedia.net/pis-walczy-z-rajami-podatkowymi-kapital-placze-ze-smiechu/

  To są wielkie miliardy do odzyskania dla Polski.
  Trzeba tylko wprowadzić obowiązek prowadzenia wszystkich rozliczeń w Polskim banku i pod kontrolą Polskiego fiskusa.
  Firmy które tego nie robią powinny tracić licencje na działalność w Polsce a ich majątek przechodzić na skarb państwa...i jako majątek Narodowy dalej prowadzić legalną już działalność..
  To są setki miliardów do odzyskania.

  Odzyskiwać trzeba małymi kroczkami tak jak się gotuje żabę (żeby nie spanikowała i nie uciekła).
 • "Polska krajem klasy średniej"
  --------------
  A nie aby tak:
  Polin - krajem szlachty jerozolimskiej?
  Wniosek?
  Nic nie słyszałem - jakoby ludzie stworzeni przez Boga opatentowali wynalazek, który uniemożliwia na nich pasożytowanie - oczywiście wcześniej odzyskując powszechną świadomość, że pełnią oni rolę żywiciela.
 • @nikander 10:53:27
  To są wszystko puste hasła. Niech pomysłodawca tej starożytnej idei (czuję tu rękę "starożytnych") odpowie na proste pytanie, czym miałaby się zajmować ta "klasa średnia". Kogo widzi w tej roli? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby dostąpić zaszczytu bycia tą klasą?
  Bo tak na ogólnikach, każdy sobie wyobraża, że tam, gdzie on obecnie jest (pozycja społeczna), tam właśnie jest ta przyszła klasa panująca... Gdy pisze się na takim stopniu ogólności, to pisze się o niczym.
 • @rumpelsiltskin 13:47:57
  ja odpowiem być może nie tak jak Nikander ale tak jak ja myślę,
  Klasa średnia to kwestia struktury płac w więc i ograniczanego przez państwo poziomu wyzysku pracowniczego.
  Ten wyzysk można ograniczać np poprzez politykę pełnego zatrudnienia.
  wtedy pracownik jest poszukiwany i szanowany.
  Politykę pełnego zatrudnienia można uzyskać regulacją czasu pracy.
  Strukturę płac szerzej dochodów można regulować ustawowo.. to system progresji podatkowej oraz system zwolnień od podatków, płacy minimalnej emerytury minimalnej....
  To ma być tylko korekta spłaszczająca różnice społeczne a nie może tych proporcji odwracać jak to było w PRLu gdzie robol zarabiał więcej od inżyniera).
  Oligarchie wszelakie oraz "nadzwyczajne kasty" powinny być systemowo likwidowane jako twory zagrażające Państwu (częściowa nacjonalizacja geszeftów powyżej określonej granicy obrotów) oraz systemowa likwidacja "nadzwyczajnych kast" .czyli takich co to same się osądzają i same się wybierają.. Każda organizacja musi podlegać prawu i być oceniana przez niezależne od niej struktury państwa.
 • @rumpelsiltskin 13:47:57
  Napisałem jasno: uwłaszczenie narodu na suwerennym pieniądzu i własności produkcyjnej. Kiedyś uwłaszczenie chłopów na ziemi zbudowało na wsi klasę średnią. Dzisiaj przyszedł czas na uwłaszczenie najmitów.
  Ostrzegam. Materiał nie jest łatwy. Wymagana jest elementarna ekonomiczna kindersztuba.
 • @nikander 14:16:26
  Czyli utopia. Wolę posłuchać kazania w kościele.
 • autor
  lubie czytac Pana posty , moim zdaniem ich "oderwanie " od rzeczywistosci daje chwile wytchnienia i mozliwosc przeniesienia sie do takiego lepszego swiata ad rem
  Mayer Amschel Rotschild " powiedzial kiedys " Pozwolcie mi emitowac i kontrolowac pieniadze kraju a ja nie dbam o to , kto tworzy jego prawa "
  czy uwaza Pan , ze NBP jest wlsnoscia Polski w 100 % , ze faktycznie nominalny Zarzad tego Banku ma wpływ na kształtowanie polityki pienieznej w naszym kraju , Jak chce Pan emitowac pieniadz , zmieni Pan konstytucje . a moze Ja nie rozumiem co Pan ma na mysli Obecne "spsienie " spoleczenstwa jest nastepstwem wieloletniego tepienia klasy sredniej , przedsiebiorca to zlodziej i przekret , sedzia to zlodziej , lekarz , lapownik , adwokat , zlodziej itd , to kto ma byc ta klasa srednia , sprzedajny polityk ? po doswiadczeniach z solidarnoscia , ktos dobrze zakombinowal , zostalismy tak podzieleni , ze trzeba lat pracy organicznej aby to odrobic , ale wydaje mi sie iz musimy robic to troche prostszymi metodami niz te ktore Pan proponuje a , ktore bedzie ciezko zrozumiec szerszej publicznosci . To temat rzeka ale mimo wszystko jestem zobowiazany za Pana posty tu na tym forum , tak tu malo gospodarki a mnostwo jakis dywagacji o wyzszosci swiat ........
 • @rumpelsiltskin 14:19:28
  Nie przeczę. Od matematyki można dostać bólu głowy. Proszę zatem uważać. Zdecydowanie bardziej rozrywkowo jest słuchać nadjordańskie klechdy.
 • @rowszan 14:27:11
  Po prostu: ilościową teorię pieniądza trzeba wznowić w miejscu gdzie prace nad nią porzucił Milton Friedman. Pragnę zauważyć że udało nam się do tej roboty zaprząc uczelniane salony.
  W obecnych warunkach nie jest to już czcza gadanina. Większość banków centralnych podjęło prace nad elektronicznym pieniądzem banku centralnego. My jak zwykle stanowimy ekonomiczne zadupie.

  Pozdrawiam
 • @nikander 14:35:25
  To była swego rodzaju metafora, bo akurat osobiście nie nadwyrężam ław kościelnych swoją nadobecnością w świątyniach.
  Chodziło o to, że w kazaniach kościelnych jest więcej konkretów niż w tym niby planie zbawienia Polski (a może i świata), o którym jest mowa w tym miejscu, na tym forum.
 • @rumpelsiltskin 14:52:54
  Sporo osób dołożyło się do tego "planu zbawienia Polski i świata" i przekazało swoje opracowania do naszej biblioteki: http://koreus.vot.pl/dokuments
  Zapraszam.
 • @nikander 14:56:54
  Dzięki za link. Takie "opracowania" ktoś kiedyś nazwał obrazowo "sraczka pomysłów". Nie mam zamiaru tego analizować, najpierw niech to zrobią sami "pomysłodawcy". Niech wspólnie opracują jeden dokument o objętości do 1/2 strony formatu A4 i wszyscy zgodnie się pod nim podpiszą. Wtedy zadam sobie trochę trudu i może to przeczytam.

  A dopiero wtedy, gdy to mnie zaciekawi, może zainteresuję się szczegółami.
 • @wolny obywatel 15:19:09
  Sprawnego inaczej aż miło poczytać... Europejczyk w każdym calu!
 • @rumpelsiltskin 15:20:52
  hAmerykanin. Czyli pod okupacją żydowską siedzi i chce pouczać innych.
 • @Wican 17:07:56
  Jak widać, nieszczęśliwi ludzie są wszędzie...
 • A Wojtasowi
  za tę jego ostatnią notkę o Panu, to tak Pan zupełnie odpuszcza?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31