Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
761 postów 7905 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Bo edukować naród trzeba...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mogę się tylko cieszyć, że pewni osobnicy zaczynają już ze mną walczyć w sposób bezpardonowy. Znaczy, że zwycięstwo już blisko. Nawet pokaźna kolekcja obelżywych przymiotników przestała na mnie robić wrażenie.

I. Dywidenda z emisji przyrostowej pieniądza suweren­nego:

        Zasadniczym postulatem Nowej Architektury Monetarnej jest potrak­towanie polityki monetarnej jako układu regulacji stabilizacyjno-nadążnej (stabilizacja cen, nadążanie za wzrostem PKB), który będzie reagował na wszelkie zaburzenia zewnętrzne i wewnętrzne i sprowadzał układ do stanu równowagi ruchem aperiodyczno-krytycznym (bez popadania w oscylacje).

Jak wiemy z teorii systemów o jakości regulacji zadecydują:

 1. precyzja dokonania pomiaru odchyłki od zakładanego standardu (celu inflacyjnego, wielkości zatorów płatniczych pomiędzy przed­siębiorstwami),

 2. wielkość zwłoki oraz częstotliwość dokonania operacji dostrajają­cych (tu należy poszukiwać kompromisu pomiędzy precyzją sterowa­nia a jej kosztem)

 3. zapewnienie systemowi ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego ( emisja przyrostowa pieniądza suwerennego nie może wzmacniać inflacji - wyklucza to przeznaczanie kwot emisji przyrostowej na cele budżeto­we).

Dodatkowo:

4. instrumenty polityki pieniężnej powinny zapobiegać tworzeniu się zatorów płatniczych. Przeto rozproszenie emisji musi mieć charakter działania indeksującego, co oznacza, że przedsiębiorcy ze wszystkich branż i regionów kraju muszą uzyskać takie same warunki realizacji płatności. Wyklucza to np. przeznaczenie tych kwot na budowę infra­struktury.

      Jeśli zostaną spełnione postulaty 2, 3 i 4 to okaże się, że precyzja wy­znaczenia kwoty emisji przyrostowej nie będzie aż tak istotna i odchyłka (plus/minus) 10% nie zaburzy działania systemu. Nie oznacza to jednakowoż, że możemy robić jakiekolwiek odstępstwa od przyjętych formuł emisyjnych. Te muszą być twarde jak skała.

 

Czytaj całość: http://koreus.vot.pl/rails/active_storage/blobs/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBWQT09IiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--91168fe5b60ba2072831ba56c809909ed48ce66d/Polska%20krajem%20klasy%20%C5%9Bredniej.pdf?disposition=broszurka

 

KOMENTARZE

 • A pomyśleć, że rysunek
  i także ten film https://youtu.be/5BxBpz-3Uw0 mają już 6 lat.
  Dopiero 6 lat!!!
 • Dlaczego tylko fragment u nas Pan wkleja?
  ??
 • @Astra - Anna Słupianek 13:19:59
  Wklejam link i zachęcam do przeczytania całości. Sądzę, że tak jest lepiej. Całość to 10 stron formaty A4 pisane maczkiem. Mało kto by doczytał do końca.

  Pozdrawiam
 • no proszę
  a wydawać by się mogło, że jak ktoś z kimś się umówi, że worek mąki jest wart 10zł to wystarczy....
 • @ Autor - 5*
  DK
 • @dolby 13:33:12
  Mnie też tak się wydawało ale jakieś 50 lat temu.

  Pozdrawiam
 • @Luzak 13:47:45
  cóż takiego stało się w roku 1970?
 • @dolby 16:14:10
  W tatach 70-tych skończyła się epoka pieniądza kruszcowego. Brakło parytetu złota a więc zniknęła miara, którą ludzkość posługiwała się od wieków do określania ceny.
 • @Luzak 16:18:27 A jaka była zasada działania tej miary?
  Jak ludzkość posługiwała się złotem od wieków do określania ceny.?
 • @Anna-PK 16:22:55
  Praktycznie to nie płaciło się notami bankowymi a płaciło się kruszcem. Przysłowiowe jajko czy to w Paryżu, czy w Warszawie było wyceniane w tej samej wartości kruszcu.
 • @Luzak 16:27:42 W Polsce banknoty wprowadził Kościuszko.
  "W tatach 70-tych skończyła się epoka pieniądza kruszcowego. Brakło parytetu złota a więc zniknęła miara, którą ludzkość posługiwała się od wieków do określania ceny."
 • @Anna-PK 16:34:02
  W erze pieniądza kruszcowego na każdej nocie bankowej "banknocie" pisało na jaką wartość kruszcu opiewa. Teraz Pani tego nigdzie nie znajdzie.
 • @Luzak 16:40:47 Czyli nie ma to żadnego znaczenia ta nota
  o wartości kruszcu. Kupując chleb, wie Pan jakiej wartości chleba taki banknot opiewa.
 • @Anna-PK 16:46:53
  :) dobre! Nawiasem pod koniec 80-tych funkcjonowało magiczne pojęcie: "CENA UMOWNA"- w zasadzie jest to majstersztyk bo skoro cena może być umowna- co oczywiste- to towar również... Czy przypadkiem nie był to początek : Państwa Teoretycznego ? ;) Zdaje się, że co do "rewolucji" monetarnej to wszystko jeszcze przed nami.


  Luzak- to weź wytłumacz, jak to mogło być, że jajko wszędzie po 35 groszy, niezależnie od waluty, a praca to już nie...? :)
 • @JimA 16:58:46
  Idąc tropem "JAJA" można dojść do wniosku, że wszystkie kury świata zarabiają na swojej produkcji zawsze dobrze, niezależnie od szerokości geo, tylko ludzie jakoś nie zawsze... Ciekawe. Co tam kury, weźmy takie mandarynki... albo kokosy, o! albo szafran lub wanilię.
 • @Luzak 16:18:27
  to jak to się ma do worka mąki?
 • @dolby 17:34:32
  Taż zamiast pastwić się nad komentatorem zerknijcie do Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieni%C4%85dz i uzupełnicie swoja kindersztubę o pieniądzu. To co robicie to takie przysrywajki głupiego jasia.
 • @nikander 18:14:56
  mój pierwszy wpis dotyczył treści twojego artykułu;
  wikipedię, jako skarbnicę wiedzy, pozostawię tym, którzy jej potrzebują.
 • @dolby 18:27:24
  Sorry, ale tak poleciałem po wszystkich. Przepraszam, bo w Pańskim przypadku chyba należałoby pokusić się na dłuższy komentarz.
 • @dolby 17:34:32
  Parytet kruszcowy, a szczególnie oparcie na złocie, to kolejny przekręt lichwiarsko- spekulacyjny. Bo kto kontroluje rynek złota, ten kontroluje swiatowe ceny. Najlepsza formuła to suwerenny pieniądz oparty o parytet gospodarki danego kraju, czyli pieniadz ufundowany pracy i zasobach wewnątrz krajowych strzeżonych przez suwerenne, silne państwo pozostające na usługach świadomego, tworczego, pracowitego narodu, gotowego bronić tego państwa

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31