Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
761 postów 7905 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Koronawirus – świadomy plan czy wyśmienita okazja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Osobiście skłaniam się do tej drugiej opcji.

         Ponieważ już opowiedziałem się po jednej ze stron krążących w naszych umysłach domysłów, warto zastanowić się jak tę „wyśmienitą okazję „ przerobić na naszą korzyść.

        Jak Państwo zapewne wiecie, proponowana przez Rządtarcza antykryzysowa zasili naszą gospodarkę kwotą ćwierć biliona złotych. Tak to przedstawia miłościwie nampanujący. Ja bym raczej napisał, że ta tarcza będzie nas kosztowała ćwierć biliona zł, co daje kwotę około 7 000 złotych na każdego obywatela z oseskami włącznie. Złapmy więc złodzieja za rękę i powiedzmy hola hola...

        Nie podejrzewam, że ta hojność zrodziła się w głowach naszych władców a widzę tu węgierski podszept. Nagle wszystkie rządy znalazły takie pieniądze, które przerastają wyobraźnię ekonomistów.

        Nie bywam na spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej ale wcale bym się nie zdziwił, gdyby zapadłatam decyzja o gremialnym skorzystaniu z Nowoczesnej Teorii Pieniądza (MMT). No i chyba się udało. Jak na razie do naszych brzegów nie zbliżają się amerykańskie lotniskowce. Nagle przestały działać obostrzeniaTraktatuz Maastricht.Rządy mogą dysponować takimi funduszami jakie im się wymarzą. Nieodpowiedzialność została spuszczona z łańcucha i jest to wyśmienita okazja dla rzytków, aby się kolejny raz obłowić.

        Zatem zanim nad naszymi głowami nie latają jeszcze amerykańskie F-y pomyślmy o tym jak tę sytuacje wykorzystać. Nie można kwestionować sprawy, że zamrożenie gospodarki stwarza mało ciekawą sytuację dla systemu bankowego takiego jaki on w tej chwili jest oraz gospodarki takiej jaka ona w tej chwili jest.

        Piętą achillesową naszej gospodarki jest jej „finansalizacja” albo jak kto woli ubankowienie. Popatrzmy jak to wygląda w liczbach posługując się aktyalnym sprawozdaniem „Podaż pieniądza M3 i czynniki jego kreacji”

...

Depozyty i inne zobowiązania wobec sektorów krajowych (lokaty)

2.3. Przedsiębiorstwa niefinansowe  308 548,9 mln zł

Należności od sektorów krajowych (kredyty)

1.3. Przedsiębiorstwa niefinansowe  393475,6  mln zł

.

Źródło:https://www.nbp.pl/statystyka/pieniezna_i_bankowa/dwn/wst.xlsx

        Biorąc pod uwagę fakt, że znaczna część (około 50 mld zł) aktywów finansowych przedsiębiorstw jest zamrożona w zatorach płatniczych to „głód monetarny” naszej gospodarki można szacować na około 150 mld zł. To stanowi o mizerii naszej gospodarki i o tym, że nie jest ona w stanie komercjalizować rodzimej myśli technicznej. Owszem – za kredyt można uwiązać się na łańcuchu dostaw wielkich koncernów i żyć jak na łańcuchu. Jest to jednak wiedza zbyt trudna na bansterski pomyślunek naszego premiera. Trzeba by płynność banków przywracać zwiększając lokaty przedsiębiorców i ludności. Czy to aż takie trudne do zrozumienia???

       Słyszysz: trzeba ratować płynność banków, bo inaczej nasza gospodarka stanie!!! No tak, trzeba ratować płynność banków powtarza ekonomiczny kiep. Zrobiono to już w 2008 roku i co i g…. Lichwa zaczyna kolejny raz dławić się lichwą. Trzeba z tego wyciągnąć realne wnioski.

        Skoro możemy teraz wydrukować te ćwierć biliona złotych, to wolno nam będzie zastosować architekturę monetarną pieniądza suwerennego. Warto byłoby to zrobić z przyjaciółmi z Grupy Wyszehradzkiej.

Strategię kotwiczenia waluty oraz instrumenty polityki pieniężnej pieniądza suwerennego przedstawiłem do dyskusji w ramach KoReUs-a tutaj…

Przytoczę zasadnicze postulaty:

  1. Opieramy strategię kotwiczenia waluty na parytecie gospodarczym i celu inflacyjnym.

  2. Emisję przyrostową pieniądza suwerennego opieramy o ilościową teorię pieniądza.

  3. Emisję przyrostową rozpraszamy do gospodarki w formie dywidendy obywatelskiej z podziałem na:

      - dywidendę produkcyjną „parkowaną” w gospodarce

      - dywidendę konsumpcyjną na pobudzenie popytu.

Możliwość regulacji proporcji pomiędzy dywidendą produkcyjną a dywidendą konsumpcyjną byłaby główną operacją dostrajającą jaką dysponowałaby nowa Rada Polityki Pieniężnej

      Bez łaski kaczelnika, ale na podstawie zapisów konstytucyjnych społeczeństwu i jego gospodarce, rocznie przypadłoby w udziale jakieś 70 mld zł z tytułu emisji pieniądza suwerennego oraz jakieś 50 mld zł z tytułu ograniczenia lichwy.

Do absolwentów polskich ogłupialni ekonomicznych:

banki kreując pieniądz dłużny nie wykonują „pracy Boga” a z pewnością prace diabła. Słowa żydowskiego bankstera Lloyda Blankfeina wsadźcie sobie tam, gdzie nie dochodzi słońce. Bez odwoływania się do sił nadprzyrodzonych z powodzeniem może to zrobić suwerenny bank centralny lokując emisję przyrostową pieniądza suwerennego po stronie lokat przedsiębiorców i ludności. Polska gospodarka nabrałaby odwagi i kreatywności.

Chcesz wiedzieć więcej, wejdź tutaj: http://koreus.vot.pl

 

KOMENTARZE

 • Dla mnie za trudna mowa za dużo skrótów myślowych.
  Jak zrozumiałem trzeba kreować pieni~dz dla gospodarki by podtrzymać płynność nie poprzez banki i tani kredyt ale wprost poprzez ludność np w postaci kryzysowego dochodu bezwarunkowego ..
  Taka koncepcja uratuje wszystkich na niskim poziomie podstawowej egzystencji oraz uratuje życiodajny biznes .. czyli żarcie, dystrybucja, prąd, woda, ogrzewanie, internet, TV...państwo jako czynnik bezpieczeństwa narodowego.
  czyli opieka zdrowotna, ochrona granic, ochrona przed przestępczością w tym przyspieszone procedury sądowe i zaostrzone kary za działania zwiększające niebezpieczeństwo Nardu (grabieże, przekręty białych kołnierzyków, spekulacja... ogólnie zamordyzm dla przestępców oszustów polityków i dziennikarzy.

  W takim stanie powinnyśmy przetrwać epidemię.. a potem na nowo rozkręcić branże "ryzykowne" w czasach epidemii...
  Same się rozkręcą .. wystarczy że nie upadną..a nie upadną jak się zamrożą a pracownicy dostaną od państwa dochód gwarantowany.
  Tam gdzie trzeba utrzymać "technologię" w ruchu potrzebne są dyżury...
 • @Oscar 12:40:09
  Tak powinno działać państwo suwerenne. Powinno mieć zgromadzony tłuszczyk na chude lata i nie powinno "oddawać krwi w ramach kontyngentu" jak czyni to obecnie.
  I pomyśleć, że wszystko to jest możliwe.
  Pozdrawiam
 • Plan czy okazja ?
  Moim zdaniem nieudany plan i na tym tle okazja.
  Jeżeli ten wirus to broń biologiczna którą zaatakowano Chiny i Iran... to plan się powiódł tak samo jak kiedyś plan uwolnienia Amerykańskich jeńców z ambasady USA w Iranie...(polecieli i na pustyni w Iranie się porozbijali potracili ludzi i uciekli).
  Tu podobnie atak nastąpił ale Chiny zdusiły zagrożenie natychmiast ogromnym nakładem środków (w Iranie gorzej bo zlekceważono zagrożenie na początku).
  Niestety bomba biologiczna poraziła nie tylko cele ale resztę świata...
  w tym atakujących... a to spowodowało globalny kryzys gospodarczy głębszy niż planowany (kryzys miał być bo Chiny miały zostać sparaliżowane i wyizolowane od świata) ale sparaliżowany został niema cały świat.
  Do tego (ciekawy zbieg okoliczności) wojna na ropie między Rosją i AS w tym samym czasie.... a może to tylko konsekwencja wojny biologicznej bo wiadomo od stycznia że Chiny zostaną "wyłączone" co znacznie obniży popyta na ropę...
  Tak czy siak trwa globalna wojna na trzech frontach..
  na froncie biologicznym, froncie ropy i gazu oraz na froncie gospodarczym
  co oczywiście prowadzi do załamania na napompowanych pustymi pieniędzmi giełdach.

  Co z tego wyniknie ?
  Tego nie wie nikt...za dużo niewiadomych czynników...
  To walka o przetrwanie tu i teraz bez planowania długofalowego ..ale z działaniem natychmiastowym i prewencyjnym na krótką metę.
  To jak spadanie z drzewa.. tu nie ma co filozofować ..to trzeba zdać się na refleks, instynkt...łapać okazje (gałęzie), przyjmować najmniej ryzykowne pozycje ...amortyzować uderzenia..

  Ludzie zwierzęta mają instynkt .. ale cywilizacja jako całość nie ma czegoś takiego...cywilizacja w warunkach zagrożenie to zbiorowość indywidualnych instynktów.

  Jeżeli wirusa da się pokonać a da się tylko pytanie kiedy będzie szczepionka...to gospodarka sama się rozkręci..
  oby na innych zdrowszych zasadach.
 • @nikander 12:58:09
  Tu nawet tłuszczyku nie trzeba wystarczy kryzysowa samowystarczalność..
  (żarcie, woda, dystrybucja, energia, media...opieka zdrowotna, bezpieczeństwo)
  a serwery internetowe stoją w USA, wodę mają żydzi, energię też...dystrybucję żywności też..media też, bezpieczeństwo też (nasze służby nie są nasze) ....
  Rolnictwo w Polsce zaorano ..pozostało troch`e latyfundiów prywatnych..

  Jest co naprawiać w Polsce i jest kogo sądzić za to zepsuli w Polsce...
  Państwo MUSI być samowystarczalne a w warunkach pokoju i pogody poszerzać tę samowystarczalność o inne zabawki, technologie, banany i inne bajery z importu... zarabiając na własnym eksporcie...

  To wszystko było w PRLu i to wszystko solidaruchy, zdrajcy, sprzedawczyki i obca agentura odebrali Polakom... że nie wspomnę o KK z JPII na czele...
 • @Oscar 13:00:08
  Ten nieudany plan i sytuacja geopolityczna stworzyły wyjątkową sytuację. Został obalony podstawowy dogmat monetarny. Praktycznie pozbyliśmy się dolara jako bazy monetarnej. Obyśmy tylko tej okazji nie przespali.
 • "Koronawirus – świadomy plan czy wyśmienita okazja"
  Nie po to uszczęśliwiono ludzkość tzw. globalizacją w trybie rewolucyjnym - aby teraz każdy kraj skrobał sobie swoja monetarna rzepkę.
  Wniosek?
  Jak poważne zmiany w życiu z powodu ukoronowanego świrusa - czekają ludzkość - możemy rozpoznać po narastających ograniczeniach - czyli chwytaniu całych narodów - coraz krócej - za przysłowiowy pysk. Niektórym narodom światowy czarci pomiot może zafundować ogólnonarodową panikę - a to może być równoznaczne z podpaleniem danego państwa. Światowy, czarci pomiot - nie żartuje z budową Piekła na Ziemi.
 • @demonkracja 13:13:07
  Jednak w zanadrzu musimy mieć opcję optymistyczną. Inaczej szło by zwariować. Chociaż szansa jest taka jak gra w totka to jednak losy trzeba wysyłać.
 • @ Autor - 5*
  Panie Józefie,
  rozumiem i zgadzam się ze strategią kotwiczenia waluty - teoretycznie wszystko jest OK.

  "1. Opieramy strategię kotwiczenia waluty na parytecie gospodarczym i celu inflacyjnym."

  W związku z powyższym mam tylko jedno pytanie. Co się stanie z parytetem gospodarczym i z naszą walutą, gdy w Polsce zostaną zamknięte (z powodu tego samego kryzysu CV19) obce, zachodnie montownie, gdy polscy kooperanci nie będą mogli sprzedać swoich półproduktów do NRF, gdy zostanie ograniczony eksport do Polski żywności, itd., itp.?
 • 5*
  No lepiej bym tego nie ujął, no bo niby jak?! Ale o to chodzi! A co miałem zrobić, to zrobię, 3 miesiące obsuwy w budowlance to jest normalnie standard. No cieszę się i rozumiem, że wcześniej się tak nie dało.
 • @demonkracja 13:13:07
  Nie, nie po to, alezesmy się zawczasu zorientowali w tym planowanym wyburzeniu. No☺️
 • @Rzeczpospolita 13:34:06
  Panie Dariuszu.
  Obecna sytuacja wszystkich z nas poustawia na jednej linii w dołkach startowych. Nasz los będzie zależał od tego czy na wystrzał będziemy czekali z napiętymi mięśniami czy na klęczkach.
  Po to trzeba budzić realną nadzieje. Zrobiliśmy już sporo.
 • obecna histeria "wirusowa"
  Można się tylko z niej pośmiać:http://pospoliteruszenie.org/zlikwidowac%20wszystko.html
 • @nikander 14:54:39
  Polecam chociaż nie zawsze się zgadzam.
  https://www.youtube.com/watch?v=N3QsQnQgI-g
 • NA GIEŁDACH
  W USA WZROSTY PO 6 I 7% ZŁOTO TEŻ WZROSŁO ALE DOPÓKI NIE PRZEKROCZY 1900 DOLARA ZA UNCJIE NIE MA CO MÓWIC O UCIECZCE W ZŁOTO I WIELKI KRYZYS.
 • @lolo 19:45:12
  Super! :)! ale czy wreszcie wynaleziono płyn na porost włosów?! Ile procent?!?!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31