Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
761 postów 7905 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Prawybory.net - gdy wici rozesłano.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

I stało się. Wystartowałem. No przyjdzie mi się tłumaczyć. Tłumaczyć przed rodziną, że taki dorosły a takie zabawy mu w głowie. Tłumaczyć przed tzw. „opinią publiczną”, że karierowicz i chce tu na naszych plecach..., itd

 

      I stało się. Wystartowałem: http://www.prawybory.net/sejm,rzeszow . No przyjdzie mi się tłumaczyć. Tłumaczyć przed rodziną, że taki dorosły a takie zabawy mu w głowie. Tłumaczyć przed tzw. „opinią publiczną”, że karierowicz i chce tu na naszych plecach..., itd. Pal licho przeżyję. Jednak będę musiał się wytłumaczyć przed zwolennikami „wolności gospodarczej” dlaczego nie popieram postulatu „Ograniczenia kompetencji państwa i administracji w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej”. Dałem NIE i jakby była możliwość to zrobiłbym to z wykrzyknikiem.

      Ponieważ kilka razy już na ten temat pisałem przy okazji wypowiadania się w kwestii rzeczywistej a nie deklaratywnej społecznej gospodarki rynkowej nawiąże do mojej notki http://nikander.nowyekran.net/post/21622,partycypacja-pracownicza-echa-przeszlosci-czy-perspektywa-rozwoju Podałem tam konsternację jaką dla przedstawicieli Volvo była wizyta w Toyocie i uzyskana tam informacja, że przeciętnie jeden pracownik zgłasza tam około 48 propozycji usprawnień rocznie. Jak oni to robią?, Przecież to niemożliwe!

      Odnosząc się do warunków polskich to ratować nas może jedynie heurystyka czyli myślowa spekulacja. Proszę sobie wyobrazić, że jest jakieś polskie przedsiębiorstwo inne od hipermarketu, szrotu, szmateksu, montowni czyli przedsiębiorstwo zaawansowanej technologii, które musi się utrzymać na rynku i ma pełną świadomość zagrożeń. Załóżmy jeszcze, że przedsiębiorstwo to ma cywilizowaną kadrę kierownicza, która próbuje tego zaplecza dla konkurencyjności szukać w sercach i umysłach swoich pracowników. Zaczyna apelować o sugestie usprawnień, o redukcję kosztów, itd. Jak myślicie, z jakim odzewem załogi ta kadra by się spotkała? Czy znalazły się ktoś kto z własnej woli zechciałby wczuć się w sytuację firmy i wesprzeć ją dodatkowym potem swych szarych komórek?

     Już ponad ćwierćwiecze temu wiedzieliśmy, że to daremny trud. Nazywało się to procesem „feudalizacji” załóg. Nasza chata skraja... Czy coś się zmieniło? - nic! Owszem, na choroby pracy skutecznym lekarstwem miał być strach przed jej utratą. Jednak od trzęsących się portek trudno oczekiwać poprawy wskaźników ekonomicznych i wzrostu konkurencyjności.

     Jaki to ma związek z wolnością gospodarcza? - ano ma. Takie gospodarcze pospolite ruszenie może nastąpić jedynie wtedy, gdy prawo państwowe wsadzi zarówno pracodawcę jak i pracobiorcę na jeden wózek. Służy temu zarówno uwłaszczenie na pracowniczym majątku produkcyjnym jak i partycypacja polityczna w organach zarządu.

 

Tylko proszę mi teraz nie wypisywać, że Japończyk ma inną mentalność. Aby nie było racjonalnych zachowań załogi na irracjonalne oczekiwania właścicieli trzeba ruszyć głową. Ruszyć głową i sprawić, aby od strony legislacyjnej to NOWE było możliwe. A może musi wrócić "państwowe", aby było jak w większych firmach japońskich.

 

Rejestruj się, aby te zmiany było z kim przeprowadzać. Mało nas.

ps.

zapraszam do mnie: tutaj

KOMENTARZE

 • Gratuluję
  Gdyby Nie moje RedNaczalstwo też bym wystartował jakby sie wcześniej pojawił taki projekt. Trzeba brać sprawy w swoje ręce. Teraz Cię czeka marketing partyzancki w social media i marketing mix (w miarę możliwości).
  Pozdrówko
 • @Łażący Łazarz
  Ważniejsze to wypromować "spójną programowo i kadrowo ekipę". Trochę mało czasu a i kanikuła nie sprzyja akcjom politycznym. Jednak kto straty nie widzi, zysku nie ogląda.

  Pozdrawiam.
 • @nikander
  Najważniejsze to jest zebrać odpowiednio dużą ilość rozsądnych kandydatów. Jeśli ich będzie mało - to nie będzie można dokonać racjonalnego wyboru. Jeśli bardzo mało - to projekt nie wypali.
  Drugi punkt krytyczny to będzie przejście od internetu do realu. Internet ma 65% polskich gospodarstw domowych. Z tego część we władaniu młodzieży, która nie ma jeszcze praw wyborczych.
  Ciekawi mnie ten eksperyment.

  Co do Twojego programu - to już się tu wypowiedziałem. Generalnie jest trochę za bardzo utopijny.
 • Link
  Dodaj sobie do linków - link do profilu na prawybory.net
 • Właściwy ruch.
  Odniosę się do poniższej myśli:
  "Rejestruj się, aby te zmiany było z kim przeprowadzać. Mało nas"

  Bez spotkań w realu i współpracy, niezależnie od faktu rejestracji, pozostaniemy wirtualni.

  Pozdrawiam
 • @Jerzy Wawro, @Piotr F. Świder
  Na to, że inicjatywa wypali w tych wyborach szanse są bliskie zero. Jednak aby gdziekolwiek dojść trzeba najpierw postawić pierwszy krok. Ja mam ten komfort, że niczym nie ryzykuję i mogę się przydać jako ten co to dodaje odwagi.

  Tymczasem porozsyłałem do kandydatów taki tekścik.
  ------------------------------------------------------------------------------
  Witam serdecznie.

  Startuję z Podkarpacia. Sonduje możliwość zbudowania spójnej programowo ekipy kandydatów. Mam pytania:
  - Jakie przedstawiasz propozycje reform w zakresie uprawiania polityki w Polsce, aby wyeliminować z naszego życia politycznego „raka lobbingu” i zmusić partie do artykulacji interesów społecznych?
  - Jakie masz pomysły na zmiany architektury finansowej, aby przywrócić społeczeństwu korzyści z suwerennej emisji pieniądza i zapobiec katastrofie finansów publicznych?
  - Jakie powinny zajść zmiany w ustroju gospodarczym Polski, aby stało się możliwe odzyskiwanie polskiej przestrzeni gospodarczej dla polskiej własności, polskiego managementu i polskiej technologii?
  Powyższe kwestie uznałem za filary państwowości naszej, na które każdy poseł powinien znaleźć lekarstwo w pierwszej kolejności. Zapraszam na moją prezentacje. Podyskutujmy.

  Pozdrawiam ciepło

  Józef Kamycki (nikander)
  ---------------------------------------------------------------------------
  te tematy mnie kręcą i - niestety - muszę się przekonać na ile są realne.

  Pozdrawiam.
 • @Wiesław P
  Przeczytałem i niczego nie rozumiem. Spodziewałem sie jakichś odniesień do treści notki, może do programu.
  Nie wiem czy nie odebrać tej notki jako insynuacji pod moim adresem. Wolałbym jednak, aby na moim blogu nie gloryfikować obleśnych typów. Oprócz lewicowców, prawicowców i innych schizofreników, są jeszcze ludzie normalni. Im potrzebne jest jutro a nie wczoraj.

  Pozdrawiam.
 • @nikander
  Myślę, że Wiesław P to albo idiota albo prowokator - możesz spokojnie skasować tą notkę (a potem mój i Twój komentarz do niej).
  Ja w każdym razie tak bym postąpił na Twoim miejscu.
 • @nikander
  > Na to, że inicjatywa wypali w tych wyborach szanse są bliskie zero.

  Nie zniechęcaj ludzi (to ja jestem dyżurny sceptyk).
  Nigdy nic nie wiadomo.
  Pierwsze realne prognozy będzie można postawić za miesiąc.
  A pierwszym progiem do pokonania jest zarejestrowanie komitetu i uwzględnienie go przez sondażownie. To może być samonapędzające się przedsięwzięcie.
 • @Jerzy Wawro
  "...Nie zniechęcaj ludzi..."

  Teraz możemy nie zdążyć, ale w sens tej roboty jestem głęboko przekonany. Inaczej by tu mnie nie było.

  Jednak i Ty powinieneś się wystawić.

  Pozdrawiam
 • @nikander
  Czasu mało, ale Internet potrafi działac lawinowo. Poza tym przypominam, że pierwsza Solidareność powstała w półtora miesiąca. Pytanie - czy będzie zapotrzebowanie. Każdy z nas moiże zrobić wiele by dotrzeć z propozycją do ludzi.
 • @nikander
  "Jednak i Ty powinieneś się wystawić"

  Ja nie mam tylu włosów ;-)
 • @Łażący Łazarz
  Musimy powalczyć o każda sekundę.
 • @Jerzy Wawro
  Sugerujesz mi wycieczkę do fryzjera. Co to to nie. Brodę zgolę dopiero wtedy gdy tu będzie kraj normalny: bez lewicy, bez prawicy.
 • Autor
  Korzystając z zaproszenia do dyskusji pozwalam sobie zanotować moje luźne myśli w kwestiach gospodarczych.
  1.Równość podmiotów prawna i finansowa tj. makropodmioty nie mogą korzystać z żadnych ulg. Dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki niezbędna jest RÓWNOWAGA pomiędzy podmiotami małymi, średnimi i dużymi. Do tego niezbędne jest ujednolicenie przepisów.
  2 Polskiej samorządności zdecydowanie tak w każdej postaci. Zostaliśmy tak doszczętnie ograbieni z kapitału, że wszelkie formy konsolidacji i wspierania tego, co zostało nam jeszcze jako resztówka jest sprawą absolutnie priorytetową.
  3.Lobbing, nasz tak -jak najbardziej skuteczny, cudzy -obserwowany z wielką wnikliwością. Ktoś może to uznać za mentalnośc Kalego, ale gdzie indziej tak to działa, więc trzeba niestety działać tak samo. Nie ma co wyrywać się przed szereg.
  4.Obcy kapitał- dla mnie wzorem jest tu bogata Malezja (co prawda widziałam to jakiś czas temu, ale chyba niewiele się zmieniło?), która wpuściła kapitał zagraniczny warunkowo tj pod warunkiem , że będzie korzystał wyłącznie z lokalnej siły roboczej. Z tego co pomiętam prawo nie zezwalało równiez na transfer wypracowanych zysków poza granice kraju. To co udało się zarobić musiało być zainwestowane w Malezji. Dla mnie jest to sytuacja modelowa.
  5.Niezbędne będą równiez próby (choć zdaję sobie sprawę, że to trudna sprawa) odzyskania zagrabionego mienia wypracowanego przez pokolenia, a oddanego za przysłowiową złotówkę. Mam nadzieję, że znajdzie sie na to jakiś paragraf tj inaczej mówiąc, że uda się w ŚWIETLE PRAWA udowodnić, że różne szemrane transakcje nie miały podstaw prawnych.
  Mam nadzieję , że nie odniosłam się zbyt lapidarnie do powyższych kwestii.
  Ponieważ nie jestem nadmiernie śmiała w tematach godpodarczych proszę o dodatkowe pytania, które umożliwią mi wyartykułowanie tego , co mam do powiedzenia w powyższych (i nie tylko) kwestiach
  Pozdrawiam
 • @lala
  Dziękuję za notkę.

  Odniosę się w późniejszym terminie. Mam tylko jedną radę. Proszę kolekcjonować swoją dyskusję na portalu prawybory.net. To może się przydać.

  Pozdrawiam ciepło.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031