Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
761 postów 7905 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Szanse wyborcze KONSTRUKTYWNYCH.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W sumie: proporcje elektoratu pozytywnego do negatywnego nie wyglądają źle, a wręcz przeciwnie,

       Realiści powiedzą krótko: jedno miejsce w Sejmie, kosztuje pół miliona zł i tylko tylko idioci o tym nie wiedzą. No cóż wypada mi się do nich zaliczyć. Co prawda niektórzy twierdzą, że są tańsze głosy wyborców, ale tu trzeba mieć chody u Ojca Dyrektora, coby stosowne karteczki na ławkach porozkładał. W Toruniu intensywnie do drzwi onych puka Solidarna Polska więc pozwólcie, że nie będę im tworzył konkurencji.

       Jak przystało na użytecznego idiotę prawie rok temu (dokładnie 13.04.2011) powiesiłem tu notkę Filary państwowości naszej w której naszkicowałem tezy mojej ofensywy programowej. Ilość wejść przerosła moje oczekiwanie i pozostałem tu. Później to systematycznie poprawiałem nie baz wpływu komentarzy. Warto zatem przeanalizować „stopień trafienia” tych tez w oczekiwania reformatorskie blogerów. A są ciekawe.

       Zasadniczym błędem, który często popełniają politycy jest niedocenianie „elektoratu negatywnego”. Nie sztuka znaleźć grupę przyjaciół, posadzić na kanapie i radować się zgodnością poglądów. Czasem nadaje to takiego „poweru”, że brak kłaniania się świata u naszych nóg traktujemy jako wyjątkową złośliwość inwentarza zasiedlającego ten ziemski padół. Politykom mówię: po co Wam ugrupowanie, które przyciągnie Wam 1% głosów a odstraszy 99%? Obserwując ruchy na prawicy dochodzę do wniosku, że są to partie jednoprocentowe i to powiązane iloczynem elektoratu negatywnego. Czy uda nam się nie popełniać tego błędu.

 

Zatem co pokazała ANKIETA na temat zaproponowanych w Filarach... postulatów.

Dla przypomnienia:

P – postulat daje perspektywę zmiany Pozytywnej

0 – postulat Obojętny – bez wpływu na zaproponowany temat

N – postulat Negatywny – może zaszkodzić.

 

lp

Postulat

Vote

Naprawa polityki

1

Doprowadzenie do faktycznego rozdziału władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej poprzez wyeliminowanie możliwości pełnienia przez posłów wszelkich funkcji w administracji rządowej. Zmiana art. 103 konstytucji RP.

 P (30) 0 (2) N (1)

2

Zastąpienie subwencji budżetowej na działalność partii politycznych subwencją obywatelską tworzoną z kwotowych odpisów w deklaracji PIT (na podobieństwo finansowania organizacji pożytku publicznego). Dotyczyłoby partii o „potencjale parlamentarnym”.

P (26) 0 (2) N (4)

3

Określenie w Konstytucji obszarów decyzyjnych, w których opozycja uzyskałaby prawo legalizacji rozwiązań alternatywnych. Dotyczyłoby to głównie form prawa gospodarczego, ubezpieczeniowego oraz w zakresie szkolnictwa.

P (20) 0 (3) N (9)

Nowa architektura finansowa.

4

Przywrócenie państwu korzyści z emisji pieniądza poprzez zastąpienie emisji fiducjarnej (na poczet długu bankowego) emisją rzeczywistą dla poprawienia procesu wymiany dóbr przy wzroście PKB..

P (30)0 (2)N (1)

 5

Wyeliminowania możliwości wtórnej emisji pieniądza przez banki komercyjne. Doprowadzenie do konieczności pełnego pokrycia pożyczek wkładami.

P (28) 0 (4) N (1)

 6

Skierowanie kwot emisji pieniądza do budżetu lub rozproszenie w postaci „dywidendy obywatelskiej.

P (20) 0 (5) N (5)

Zdynamizowanie gospodarki

7

Społeczna Gospodarka Rynkowa. Poszerzenie prawnych możliwości tworzenia przedsiębiorstw o spółkę „właścicielsko – pracowniczą” z kapitałem właścicielskim i własnością pracowniczą. Podobieństwo: niemieckie Montan-Mitbestimmung.

 

P (27) 0 (3) N (2)

8

Wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym umożliwiających spółkom właścicielsko - pracowniczym i ich związkom (klastrom, konglomeratom) włączania zarachowanych funduszy filaru kapitałowego do obrotu gospodarczego we własnych przedsiębiorstwach bezpośrednio – z pominięciem OFE i giełdy.

 

P (22) 0 (7) N (6)

9

Klastry produktowe. Stworzenie prawnych możliwości „produktowej” integracji przedsiębiorców w oparciu o koncepcję „przesunięcia momentu sprzedaży kosztów wszystkich kooperantów na moment sprzedaży produktu końcowego” (na podobieństwo „spółki dorazowej” z prawa austro-węgierskiego).

 

P (23) 0 (9) N (2)

10

Zamiana sposobu ingerencji państwa w politykę płacową sfery produkcyjnej: zaprzestanie ustalania płacy minimalnej i zastąpienie ją określaniem dysproporcji zarobków pomiędzy pracobiorcami i pracodawcami.

P (13) 0 (5) N (15)

11

Zmiana funkcji i sposobu pobierania podatków bezpośrednich w oparciu o koncepcję „abonamentu za korzystanie z infrastruktury i zasobów”.

P (27) 0 (4) N (1)

 

CO CIESZY.

        Cieszy zrozumienie systemowych przyczyn złej pracy organów państwa. Zrozumienie podstawowej prawdy, że posłowie przy otwartej sejmowej kurtynie to prawie niczego nie mogą, a lobbysta w zaciszu gabinetów ministerialnych może prawie wszystko!!!. To błąd systemowy i nie da się go naprawić roszadami personalnymi i silnymi propaństwowymi osobowościami. Patrz postulat nr 1.

       Cieszy coraz powszechniejsza wiedza o „superprzekręcie bankowym” w naszej architekturze finansowej. Sadze, ze już możemy się jednoczyć wokół postulatu „wyzwolenia Polski z niewoli odsetkowej”. Ostatnio ten postulat otrzymał silne wsparcie od Jacka Rossakiewicza i dzięki mu za ten kaganiec oświaty. Patrz postulaty: 4 i 5

 

CO SMUCI.

         Smuci duży elektorat negatywny do postulatu 3 (wariantowe prawo gospodarcze). Przypuszczam, że respondenci, którzy nie przeczytali dodatkowego komentarza nie zrozumieli w czym rzecz. Otóż, przykładowo prawo gospodarcze (kodeks spółek) nie jest prawem sensu stricto a prawem obowiązującym w określonych „konstrukcjach działań zespołowych”. Prawo gospodarcze pojawia się tam, gdzie bezradna staje się ogólna swoboda umów. Ogranicza ona swobodę umów zawężając ją do prawa wyboru określonego wariantu. Te warianty często dopuszczane są do użycia w warunkach egoizmu określonych grup. Wiadomo: liberał będzie chciał kupować pracę na określonych przez siebie warunkach i będzie kosił wszelką pojawiającą się w tym obszarze konkurencję. W kodeksie handlowym Allerhanda, którego ducha przejęła nasza nowa ustawa kodeks spółek, dla przykładu, nie ma regulacji dla związków gospodarczych działających na wspólny rachunek. Natomiast prawo spółdzielcze jest kiepską kopią tego kodeksu.

       Innym aspektem jest społeczny wizerunek ugrupowania, które nie dopuszcza alternatyw tam, gdzie nie ma to najmniejszego uzasadnienia.  Narzucanie prawa mniejszościom przez większości to resztki bolszewizmu. Musimy się wyzbyć bolszewickiego myślenia. Wolność to, przede wszystkim, prawo wyboru!!! Jeśli nie jest możliwa całkowita swoboda to poszerzmy chociaż ilość dostępnych wariantów.

 

Z CZEGO MUSIMY ZREZYGNOWAĆ

 

       Postulat 10 (zastąpienie określania płacy minimalnej dysproporcją dochodów) pozostał mi jeszcze z czasów fascynacji Robertem Hailbronerem, który miał duży wpływ kształt kapitalizmu nordyckiego. Od 30 lat siedzą mi w głowie badania przeprowadzone w Danii z których to wynikało, że najbardziej zdrową społecznie jest dysproporcja zarobków na poziomie 1 : 4.7. Oczywiście mogła ona być zrealizowana jedynie w przypadku istnienia w przedsiębiorstwach planów własności pracowniczej. Nie wiem, czy nie był to główny powód dla którego od tych pomysłów odstąpiono. Jednak Dania jest jedynym krajem w którym nie określa się urzędowej płacy minimalnej a państwo interweniuje jedynie w ten sposób, że zmusza przedsiębiorców do zawarcia z załogami stosownych porozumień.

       Póki co musimy z tego postulatu zrezygnować, co nie oznacza, ze jest on nonsensowny.

 

W sumie: proporcje elektoratu pozytywnego do negatywnego nie wyglądają źle, a wręcz przeciwnie,

 

Pamiętajcie: ALARM PRZEDWYBORCZY TRWA!!!

KOMENTARZE

 • @autor
  Czego chcecie byście mnie poparli na Prezydenta?
 • @carcajou 15:49:08
  Och @carcajou @carcajou, taki duży a nie wie, że bez flaszki się nie obejdzie!
 • @nikander - konstruktywnie prawisz , Popieram wszystko
  http://partenos.nowyekran.pl/post/56066,nie-ustapie#comment_411393
  Pomyśl - bo się zagryzą.
 • @carcajou 15:49:08
  2200 podwyżki i wolnych związków zawodowych!
 • @tfur-ja 16:24:23
  Coś mi się wydaje, że to jakaś Rzeczpospolita na uchodztwie. Misi zatem zgadzać się "trochę inaczej".

  My tu po lasach partyzanty a głównie z BCH.
 • @Torin 16:34:28
  O o, to by mi się podobało. Oglądam regularnie dziennik na TVP Historia. Jestem więc w "wywalczaniu" na bieżąco.
 • @autor
  -- cytat --
  Jak przystało na użytecznego idiotę
  -- koniec cytatu ---

  Nie kokietuj.

  Co prawda, to prawda.
 • @nonscolar 16:53:04
  Dziękuję za 1 x* - dobre i to i byłbym niepocieszony gdybym jej nie dostał. Czekam jeszcze na @Ultima Thule. Mam nadzieję, że niedługo.

  No cóż, jeśli mogę przyczynić się do leczenia Waszych kompleksów, to dlaczego nie mam traktować Was jak bliźnich w wielkiej potrzebie. A piszcie co chcecie.
 • CD nastąpi?
  Wydaje mi sie, ze to dopiero początek drogi konstruktywnych.
 • @radosław1 19:04:12
  Tak, CD nastąpi. Jesteśmy zdeterminowani. Jednak u nas "myśl musi poprzedzić czyn". Struktury będziemy budowali aż poszukamy minimum zgody narodowej. Czeka nas długa i mozolna praca.
 • @nikander 17:03:43
  to nie usuwaj
 • @nikander 16:18:07
  Mogę skoczyć nawet przez płot choć prawdę mówiąc wolałbym załatwić to klasycznie - motorówką.
 • @carcajou 20:21:09
  To to widzę, że kształtuje się płaszczyzna porozumienia.
 • @nikander 20:22:31
  Są dobre sprawdzone wzorce - po co od nowa wymyślać koło. Doda się tylko trochę efektów specjalnych.
 • @carcajou 20:37:08
  Wyczuwam jakieś nowe pomysły. No to staję się ciekawy.
 • @nikander 20:40:32
  Grunt to PR - pierw policz szable i wyznacz cenę.
 • @autor
  Szanse powodzenia znacznie wzrosną jeśli konstruktywni przestaną promować religijność. Fundamentalizm raczej odstrasza niż łączy.
 • @carcajou 20:54:26
  Jest problem. Gdybym tymi swoimi lisowczykami handlował to niechybnie by mi palik wystrugali.
 • @nikander 21:02:59
  Sine Ryby ... tak, to ponura sprawa.
 • @ssak 21:01:53
  Proszę zauważyć, ze omijamy ten temat szerokim łukiem.

  Pozdrawiam
 • no cóż, głosujący nie są mądrzejsi od polskich sądów
  które po kupowaniu głosów wyborczych bodajrze w wałbrzychu ukarały winnych, za

  kupowanie głosów za pieniądze, bo kupowanie głosów obietnicami bez pokrycia i woli dotrzymania jest jak najzupełniej i legalne i pochwalane,

  natomiast naruszenie tajemnic wyborów nie było jakoś szczgólnie potępione.

  Postulat 2 jest nie do zrealizowania, bo chociaż to nie są wybory, ale i tak trzeba zarejestrować swoje przekonania polityczne i z tego tytułu można trafić na listę proskrypcyjną.

  Ja więc nie mam żadnych powodów do zadowolenia. Głosowanie było bezmyślne.
 • @interesariusz 21:45:22
  Postulat nr. 2 będzie zrealizowany i to wkrótce. Ponoć jest już złożony do laski marszałkowskiej przez Ruch Palikota. Tuskowi te czterdzieści parę szabel jest w chwili bardzo potrzebne.
 • @nikander 21:52:40
  widocznie chcą zbierać dane o przekonaniach politycznych,

  do tej pory uważaliśmy to za niewłaściwe.
 • @nikander 21:52:40 @interesariusz
  > Postulat nr. 2 będzie zrealizowany i to wkrótce. Ponoć jest już złożony
  > do laski marszałkowskiej przez Ruch Palikota.

  Ja się chyba rzucę z okna (spokojnie, to parter ;) - Wy ciągle wierzycie politykom ??!!??!!
  Wam się wydaje, że to wszystko naprawdę???!! Ta szopka medialna, ten cały cyrk polityczny w tv, ta gra - Wy rzeczywiście wierzycie, że to wszystko się dzieje naprawdę, na poważnie??

  Uuuu, kochani - znaczy się mają nas owiniętych wokół palca, jutro Palikot gotów ogłosić, że wprowadzi Nową Architekturę Finansową - a Wy go poprzecie jak te naiwne dzieci, czy tak?

  Żebym był dobrze zrozumiany - jeśli rzeczywiście zlikwidują finansowanie partii z budżetu, to stawiam każdemu z dotychczasowych komentatorów po piwie i odszczekam te słowa.
 • @Freedom 23:48:14
  W co kto wierzy, to jedno, a na jakim koniu jedzie to drugie. Powtarzam informację podaną w programie "Młodzież kontra". Mieli to w programie, a piętnaście podpisów poselskich to nie problem. Nie dziwię się, że chcą zapunktować: na poważnie czy dla jaj to już inna sprawa.
 • @nikander 07:34:41
  > na poważnie czy dla jaj to już inna sprawa.

  Ale to czy my ICH traktujemy poważnie - to już jest kluczowa sprawa!

  Albo jesteśmy dorosłymi ludźmi, którzy owszem, znoszą te błazeństwa i mogą znieść wiele ale właśnie miarka się przebrała i mamy tego dość - i wtedy "wszyscy won" mówiąc najkrócej.

  Albo jesteśmy głupiutcy jak dzieci - i traktujemy tych błaznów zupełnie poważnie, ale wtedy zasługujemy na to co mamy i zapomnij, że coś się kiedykolwiek zmieni na lepsze.
 • @Freedom 10:04:18
  Moim wrogiem jest demokracja fasadowa, wróg mojego wroga jest moim przyjacielem.
 • @nikander 10:33:04
  Istnieje demokracja danego kraju, inne nazwy dopinane do munduru demokracji, są wykorzystywane dla kamuflażu własnego lub obcego kłamstwa. Niestety:)
 • @goodness 11:14:16
  No cóż, jaka ta demokracja jest każdy widzi. Pół miliona zł ponoć daje mandat poselski. Ustawa to ponoć 3-5 mln zł.
 • @nikander 10:33:04
  > Postulat nr. 2 będzie zrealizowany i to wkrótce.
  vs
  > Moim wrogiem jest demokracja fasadowa.

  :) No to się zdecyduj Nikander - czy zdajesz sobie sprawę, że to wszystko na niby, że to gra i cyrk dla mas - czy jednak traktujesz ICH poważnie i wierzysz w to co mówią lansując się w telewizorze :)
 • @nikander 12:02:23
  Ciekawe, co budować mają konstruktywiści, skoro każdy widzi ” Pół miliona zł ponoć daje mandat poselski. Ustawa to ponoć 3-5 mln zł”? A w Twoim przekonaniu taka jest demokracją ??????
 • @goodness 18:07:44
  Według mnie postulat 1 i 2 i jeszcze parę drobiazgów.
 • @nikander 18:38:57
  Bez systemu i narzędzi, same punkty nic nie zrobią. Pozdrawiam
 • @goodness 19:36:28
  A co? mamy czekać na Andersa na białym koniu? Spokojnie, jak mamy się bić, to lepiej wiedzieć o co.
 • @nikander 19:46:59
  Czasu faktycznie bardzo mało, ale nawet krótkie kawałki należy dokładnie połączyć, bo zerwie się zwyięswo i zostanie wielka klęska.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031